Q: Low profile central speaker

Post Reply
User avatar
Vasko
Newbie
Newbie
Posts: 43
Joined: Fri Aug 29, 2008 11:45 am
Location: Pula

Q: Low profile central speaker

Post by Vasko »

Dobar Vam dan...

Imam jedno pitanje (gotovo potrebu) pokušao sam pronaći nekakav dizajn zvučničke kutije koja mora biti što plića - bez većeg uspjeha. Koristio bih je za centralni zvučnik kućnog kina (pozicija iznad telke koja je obješena na zid i "strši" punih 6 cm). 

Trenutno mi se audio/video setup sastoji od:
A/V reciever:  Yamaha RXV-357
Front:            Jamo E610
Rear:              Sychte krowerk (oni neki preporučeni sa foruma jeftini)
Sub:              Jamo SUB660
TV:                Samsung 40es6710 (iako to i nije bitno)

Od zvučnika bih očekivao:
1) čist zvuk, prvenstveno razgovjetne visoke (bass, bolje da ga i nema nego da mumlja)
2) dubinu do nekih 8-9 cm maksimalno (iako ukoliko mora dublje, boze moj)
3) što se tiče tipa zvučnika, može biti što god - od kompresije do horne
4) driveri dobavljivi u hrvatskoj i ne skuplji od ~400/500 kn u totalu
6) ne prekomplicirana skretnica

Eto, ukoliko netko ima nešto onako u ladici po tom pitanju ili bi znao spetljati nabrzinu nešto na tu temu bio bih jako zahvalan na ideji.
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by Nick »

User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

kada zažmiriš i zaželiš nešto a ono šipak....to je znak da te Bog ignorira
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by Nick »

To nisam vidio, samo je meni malo preskup taj B80.
User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

http://www.novelius.eu/wstest/index.php?route=product/product&path=35_39_80&product_id=863
je, visaton je uvijek što se tiče hi end-a malo papreniji, rabbit je radio sa B80 driverom pa neka njega priupita koliko se isplati
recimo ovo malo govno http://www.novelius.eu/wstest/index.php?route=product/product&path=35_39&product_id=50 je kao da je od zlata, ali kupi dosta pohvala
ako čemo po drugim forumašima

eh da mi je 8000kn viška odmah bi sklepao vox 200 sa njima
Last edited by jiva on Thu Feb 14, 2013 8:09 pm, edited 1 time in total.
kada zažmiriš i zaželiš nešto a ono šipak....to je znak da te Bog ignorira
User avatar
Vasko
Newbie
Newbie
Posts: 43
Joined: Fri Aug 29, 2008 11:45 am
Location: Pula

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by Vasko »

Hvala na preporukama... :respect: nakon prve sam se i sam naložio na taj visaton iako ga nikad nisam čuo ali mi se svidja kako se ne libe koristiti epitete poput high-end.     Mali problem mi je u tome što dok imam 500mm širine, nemam toliko visine. Da li bi bio problem poremetiti omjer stranica uz zadržavanje volumena? I da li zaista od širokopojasnog mogu očekivati čiste visoke (pretpostavljam da da). Još jedna pretpostavka, kako je širokopojasni, na njega mogu slati sve frekvencije iznad Yamahinog reza na 90 Hz, dakle ne trebam skretnicu što je plus.

Edit:Evo da malo slikicom dočaram o čemu se radi:

[img width=421 height=600]http://i542.photobucket.com/albums/gg42 ... 140196.jpg[/img]
Last edited by Vasko on Thu Feb 14, 2013 9:49 pm, edited 1 time in total.
User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

ja mislim da skretnicu trebaš, jer ona ta dva zvučnika usaglašava da si "pašu", to što režeš sa yamahom to je druga stvar...neka me netko ispravi ako griješim
a što se tiče dimenzija s obzirom da je zvučnik kakti kao kompresija možeš mijenjati dimenzije, recimo u tvom slučaju 90cm širine i 30cm visine
cijena sa skretnicom za jedan panel-zvulnik je cca370kn (bez drvenarije)
e sada da li je nužno išta mijenjati na skretnici s obzirom da je namjena kao centralni zvučnik netko će pametniji reći
Last edited by jiva on Thu Feb 14, 2013 11:05 pm, edited 1 time in total.
kada zažmiriš i zaželiš nešto a ono šipak....to je znak da te Bog ignorira
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by bamboklaat »

zar nije ljepše da umjesto centralnog zvučnika imaš neki ukras? neku sličicu ili nešto sl. A prednje sisteme podesit tako da imaš centar? Nikako da shvatim zašto se u kućnom kinu upotrebljava centralni zvučnik :???:
Last edited by bamboklaat on Thu Feb 14, 2013 11:21 pm, edited 1 time in total.
User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

meni je na mome ht-a od slonya uvijek bolje bilo sa centralnim, ali nisam znao da se može podesiti da 5.1 funkcionira bez njega? mislim ako je film u 5.1 zapisu
kada zažmiriš i zaželiš nešto a ono šipak....to je znak da te Bog ignorira
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by DYNABLASTER »

ako si za eksperimentiranje, mozes ovaj da probas, mozda i da ostavis sa strana kutiju otvorenu :D

http://monacor.co.uk/products/speakerbuilding-hifi6-9/vnr/104460/

drajver je dzabe, a navodno je odlican, ako eksperiment ne uspe dokupis jos jedan i napravis zvucnike
Last edited by DYNABLASTER on Thu Feb 14, 2013 11:45 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Vasko
Newbie
Newbie
Posts: 43
Joined: Fri Aug 29, 2008 11:45 am
Location: Pula

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by Vasko »

Mislim da ću ići na modificiranu visaton varijantu...    Ja i dalje mislim da mu ne treba skretnica jer je samo jedan i to širokopojasni, a kako sam naveo prije na centralni kanal idu frekvencije preko 90 Hz (neznam koliko dB je rez ukoliko se uopće radi o pasivnoj skretnici u što sumnjam). Dakle svi se slažu sa modificiranjem dimenzija kompresijske kutije uz zadržavanje volumena?

@Bamboklaat: centralni bih stavio zato jer nikad nisam probao tu varijantu da bočni glume centralni. Varijanta gdje centralni glumi centralni je isprobana i svidja mi se i što je najvažnije, otpočetka je ideja imati cntralni zvučnik. Zašto je najvažnije da je otpočetka ta ideja, zato jer sam već masi ljudi objasnio da ona žica nije od televizije i da si ne bih dopustio da se vidi bilo kakva žica kad sam već kompletnu dnevnu sobu renovirao na način da je sound system bio nit vodilja.

Ok šalu na stranu, svidja mi se ono što centralni zvučnik nosi i zato bih ga stavio. Da se razumijemo, poštujem i teoriju da se glazba sluša sa dva uha.

Pozdrav!
bego
Registered User
Registered User
Posts: 4360
Joined: Wed Feb 07, 2007 8:38 pm
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by bego »

Skretnica nije sigurno bezveze stavljena ;)
Image
User avatar
Vasko
Newbie
Newbie
Posts: 43
Joined: Fri Aug 29, 2008 11:45 am
Location: Pula

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by Vasko »

I ja još uvijek čekam razlog zbog čega je stavljena, jer ukoliko se zvučnik spaja na obično pojačalo onda je potrebna ali kako ide na reciever koji reže niske frekvencije sam po sebi onda sumnjam da treba, pitanje je jedino da li je to dovoljno visoko, tih 90 Hz jel?
User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

dva su zvučnika u igri visoki i fullrange
to sa rezanjem signala preko pojačala mislim da ti je to više kao ono neki dodatna điđa-miđa, slično sam imao i sam na sony ht-u tzv. large i small postavke
skretnica je srce zvučnika ona ugađa zvuk prema tipu zvučnika, kutije itd..
Last edited by jiva on Fri Feb 15, 2013 5:21 pm, edited 1 time in total.
kada zažmiriš i zaželiš nešto a ono šipak....to je znak da te Bog ignorira
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Q: Low profile central speaker

Post by DYNABLASTER »

kolko sam citao to na riciveru je standardna HP skretnica na 90hz, i ne trebaju ti nikakve dodatne skretnice, posebno ne jer je sirokopojasni i centralni zvucnik i jos je pljosnata kutija do zida, taj Visaton bi trebao da je odlican, a sad dal moze da isprati velike glasnoce na 90Hz je pitanje tj sumnjam jer je ipak mali drajver i nema xmax ko woofer, za neku normalnu glasnocu moze da prodje... samo, kad se pravi HT onda je najbolje da svi drajveri budu isti
Last edited by DYNABLASTER on Fri Feb 15, 2013 10:48 pm, edited 1 time in total.
Post Reply

Return to “Samogradnja”