Q: Low profile central speaker

User avatar
Vasko
Newbie
Newbie
Posts: 43
Joined: Fri Aug 29, 2008 11:45 am
Location: Pula

Re: Q: Low profile central speaker

Post by Vasko »

Zahvaljujem na pohvalama, puno znače.

Zvučnik je danas spojen na reciever i isprva nije radio (čisto da podijelim s vama ono prvotno čuđenje.. neradi!!!!) jer je trebalo aktivirati centralni kanal ;D.

Nakon što je počeo puštati zvukove odspojio sam ostale zvučnike da čujem samo njega (bez suba) i zvuči odlično. Malo je tiši od jamo e 610 koje imam kao prednje. Iznenadio me svojom širinom spekra, da ok je širokopojasni ali ipak me obradovao. Ima čiste visoke (istini na volju čuo sam i "svilenije" ili kako se to već kaže) i lijepe razgovjetne srednje. Oduševila me činjenica da se i bas čuje više nego što bi čovjek očekivao od tako malog zvučnika...

Ma u biti zvučnik radi tek sat vremena i nisam još definirao sva mišljenja (niti se on usvirao, niti je usklađen sa ostatkom sustava) ali ovako na prvu, - odličan zvučnik.
User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Re: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

ma bude to, fullrangerima treba vremena da se usviraju
negoli ubacio si i skretnicu?
a i mogao bi ubaciti mini tutorial za špicanje, koju boju i kako, jer ono štose prodaje recimo u drvotrgovini pod visoki sjaj za 800kn kvadrat nije ni blizu tvoga
User avatar
Vasko
Newbie
Newbie
Posts: 43
Joined: Fri Aug 29, 2008 11:45 am
Location: Pula

Re: Q: Low profile central speaker

Post by Vasko »

Skretnicu nisam ubacio jer sam se poveo onom mišlju da reciever odradi taj dio posla (yamahaši se kunu da režu na 90Hz centralni i stražnje kanale u trenutnom setupu). Iskreno, širokopojasni sam izabrao većinom zbog izbjegavanja izrade skretnice jer imam neku urođenu odbojnost ka elektroničkim elementima ma koliko oni jednostavni bili.

Što se lakiranja tiče u kratkim crtama sam objasnio već, probati ću sada u malo duljim i preporučiti ću jedan tutorijal o lakiranju u kućnim uvijetima.

Dakle kutiju sam krenuo raditi tako da sam odredio volumen kutije iz sličnog projekta - Visaton B80 portrait solo i definirao dimenzije kutije koju ću raditi. Dimenzije i oblik kutije proizašli su iz estetskih i recimo funkcionalnih zahtjeva. Estetski zahtjevi odnose se na debljinu donje stranice kutije koja "nije smjela" prekoračiti udaljenost televizora od zida, širinu kutije identičnu televizoru i slično. Funkcionalni zahtjevi bili bi valjda oni koji su definirali skošenje prednje ploče a odnose se na dubinu ugradnje zvučnika i usmjerenost ka slušatelju.

Debljina materijala je određena jednom vrlo drevnom metodom - na lovački (napraviš kutiju od onoga što uloviš) pa je tako za izradu kutije poslužila jedna stranica ormara koja je bila izrađena od 19mm debele iverice sa drvenim furnirom.

Stranice su rezane cirkularom koji u tom trenutku nije imao onu vodilicu da se mogu rezati kosi rezovi pa su neki odrađeni na istom cirkularu ali bez vodilice - nije ispalo baš najsretnije. Na prednjoj stranici izglodana je rupa za zvučnik (nažalost tek iz druge - da, to je značilo novu prednju stranicu). Rupu sam izglodao ručnom električnom glodalicom "go-on" čiji šestar je neupotrebljiv. Umjesto originalnog šestara koristio sam pomoćnu napravu viđenu na ovom forumu - ploča ispod glodalice koja se vijkom na određenom radijusu spoji sa obrađivanim dijelom.

Kutija je spojena ljepilom za drvo i vijcima. Vijke sam upustio u ivericu kako bi se kasnije mogli prekitati.

Nakon sklapanja i sušenja ljepila kutija je pobrušena na "nulu" vibraciono-rotirajućom brusilicom (eventualno stršanje stranica skinuto sa 80 brusnim papirom). Kutiju sam kitao sa običnim poliesterskim kitom. Kit je brušen sa 120 papirom ponovno sa vibraciono-rotirajućom brusilicom. Mislim da su tri ruke kita bile dovoljne da se izgladi cijela priča. Nakon kitanja odlučio sam se za špric kit koji sam prve tri ruke nanosio kistom (kompresor je u vikendici) i recimo da sam postizao neke rezultate no ne i zadovoljavajuće. Špric kit sam brusio prvo sa navedenom brusilicom sa papirom 240, da bi završio sa ručnom brusilicom (ona plastična daščica sa držačima za brusni papir) i papirom iste gradacije.

Nakon dolaska u spomenutu vikendicu gdje sam planirao lakirati zvučnik nanio sam još dvije ruke špric kita ali ovaj puta više razrijeđenog i špricanog kompresorom. Šprica koja je korištena za špric kit je neka jeftinjava dobivena u setu sa kompresorom - dizna 1,5. Ispalo je lijepo, baš onako kako treba biti. Kit sam brusio isključivo ručno kao i prethodni put.

Zvučnik je nakon otprašnjivanja podvrgnut bojanju. Korištena boja bila je dvokomponentna poliuretanska smiješana da paše na nijansu regala (koja kasnije nije bila ista zbog 4 ruke bezbojnog koji je malo ugasio tu bjelinu no nebitno). Marku i tip boje nažalost neznam, znam da je miješaju u supercoloru u Puli i čim budem imao vremena proći do njih pitati ću ih koja je marka boje. Inače sam bojom izuzetno zadovoljan. Miješao sam je u omjeru 1:4 sa utvrđivačem i razrjedio cca pola/pola sa razrjeđivačem. Špricao sam nešto kvalitetnijom špricom od one prethodne (klasa oko 500 kn) sa diznom 1.0mm. Rezultati su bili odlični, usprkos jako rijetkoj boji, pokrivenost je i nakon prve ruke bila gotovo zadovoljavajuća. Bez obzira na dobru pokrivenost špricao sam još dvije ruke bez brušenja između.

Nakon tri ruke sjajne bijele boje kutiju sam obrusio vodobrusnim 1500 također ručno kako bih izbio sve bubuljice od prašine koje je bilo na vagone (tavan na kojem se kako je prije spomenuto blanja, brusi, buši svašta nešto). Po brušenju šprican je bezbojni lak. Također poliuretanski dvokomponentni. Ovaj se miješao 1:2 sa utvrđivačem i razrijeđivao isto pola pola sa razrijeđivačem. Bezbojni sam nanio u tri ruke bez brušenja između.

Nakon zadnje ruke bezbojnog laka pustio sam zvučnik da odstoji barem 36 sati (kao foll za neki curing time) prije nego sam išao rješavati ponovljene nepravilnosti u laku izazvane prašinom. Lak je brušen ručno sa vodobrusnim 2000. Nakon što se postigla zadovoljavajuća glatkoća kutija je polirana strojno (einhell polirka - ona bolja koja izgleda kao kutna brusilica) sa 3M polir-pastom za strojno poliranje. Koristio sam samo finu pastu za poliranje jer grubu nisam našao (mislim, nisam je doma našao), pa je proces trajao malo duže - cca 40 minuta. Polirana i brušena je bila samo prednja stranica jer su bočne i gornja i donja zbog vertikalne pozicije prilikom farbanja bile vrlo malo izložene prašini.

Evo, ovo je bilo detaljnije o lakiranju kutije - žao mi je samo što nisam imao pametnije uvijete za špricanje jer bi onda ispalo još bolje.

A sad za one koji žele znati više evo link zatutorijal o lakiranju kompjuterskih kučišta. Tutorijal je vrlo extrapolabilan (primjenjiv) na masu drugih površina. Ja sam se dijelom držao njegovih uputa, premda nisam bio toliko temeljit kao on. Dakle link: http://forum.pcekspert.com/showthread.php?t=87160
User avatar
jiva
Registered User
Registered User
Posts: 1883
Joined: Sat Jun 06, 2009 10:25 am
Location: Karlovac

Re: Q: Low profile central speaker

Post by jiva »

to Vasko :)
lijepo od tebe na opširnom tutorialu
Post Reply

Return to “Samogradnja”