Visaton Boxschule - samogradnja

Post Reply
User avatar
davor-ri
Registered User
Registered User
Posts: 10345
Joined: Fri Mar 10, 2006 7:11 pm
Location: Rijeka

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by davor-ri »

čujno ili nečujno meni osobno su ljepši upušteni driveri, but thats just me...
PB: 152,9dB     
Državni prvak: Street B 2012
Team Broken Windshield
http://www.akomisalj.hr/board/index.php/
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by bamboklaat »

jiva wrote: lemans nije čuo razliku u zvuku tak da možete vi citirati audiofil gurue sa neta koliko hočete :-*
možda, ali možda su takve stvari čujne u sistemima za kojim slinimo, a koštaju ohohoho :respect:
A ne znam tko može čuti razliku,ali eto kad se već radi bolje je napraviti što preciznije!??!
Nick wrote: To su stvari koje su "vidljive" ponajviše elektroničkom mjernom opremom te dokazano postoje.
Mjerna oprema nekad toliko zasere stvar da je to poezija  ;) Ono sve linearno do boli,a zvuči dosadno ko iz kante...
lemans1000
Registered User
Registered User
Posts: 341
Joined: Tue Sep 07, 2010 10:51 am

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by lemans1000 »

Kada već raspravljamo o ovoj temi, istina, i meni je optički bolje kada je upušten driver, o ostalom sam već dao svoje mišljenje, kakvo je da je, moje je... ;D

S druge strane, htio bi vam ispričat dvije istinite priče;

1. davno prije, dok sam radio na lokalnom radiu kao tonski tehničar, u goste je došla jedna vrlo poznata pjevačica, neću ime iznositi, zajedno sa svojim producentom; tada smo u režiji imali Tannoy LGM (little gold monitor) 12 na koje smo sve radili, ali producent je inzistirao na JBL Control 5 monitru...i ajde, riješimo mi i to....krene pjevanje i pita on mene, na kojem je efektu trenutno....ja kažem, na broju 23. On kaže AJDE STAVI NA BROJ 28, MI UVIJEK RADIMO NA BROJ 28.. :lol:
Naravno, bez da je pitao što se nalazi na presetu broj 28...Dakle, bilo mu je bitno ono što vidi a ne ono što čuje....

2. priča; ostalo mi je od jedne kuhinje koju sam radio nešto iverice i sada si mislim, šteta je u drva izrezat...Imao sam neka dva Ei Niš basa i dva visoka, te dvije neke univerzalne skretnice...mislim si, ajde da složim par zvučnika za radionu, pa što bude. Kutije sam iskrojio na taj način, da imam čim manje otpada, odokativno smjestio zvučnike na prednju ploču, stavio skretnice i stvar svira....Kako svira? E pa navratite do mene pa ćete čuti...i dosta ugodno iznenaditi...
Nije bogat onaj koji puno ima već onaj kojem malo treba.
User avatar
stressman
Registered User
Registered User
Posts: 1319
Joined: Mon Jul 23, 2007 5:58 pm
Location: Zagreb - HR
Contact:

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by stressman »

O, da, poznat mi je tonac placebo efekt, rado bih audiofiličare stavio pred blind wall pa bi se onda vidjelo tko može čuti razliku u npr. kablovima ;)
Das "C" projekt
lemans1000
Registered User
Registered User
Posts: 341
Joined: Tue Sep 07, 2010 10:51 am

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by lemans1000 »

Poštujem ja i struku i mišljenje drugih, ali najviše poštujem svoje uho.
Mislim da se općenito dosta filozofije povlači oko svega, pa tako i ovoga.

Nikada neću zaboraviti kada sam kupovao zadnji gramofon u Audio Artu, ima tome već dobrih 12 godina, kada mi je trgovac probao prodati zvučnički kabel sa strelicama koje pokazuju u kojem smjeru signal ide...od pojačala prema zvučniku...kada sam ga pitao što bi se dogodilo kada bi okrenuo smjer, on mi je rekao da bi zvučnik bio u protufazi....e onda kada umro od smjeha i muke nisam, nikada neću... :lol: :lol:
Nije bogat onaj koji puno ima već onaj kojem malo treba.
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by bamboklaat »

Slažem se s vama u većini stvari,posebno mi se svidjelo ono sa efektima  :D
Evo stressman za tebe ponuda:
Spreman sam na blind test kablova,jedan izabereš ti a drugi ja.Na isti sistem preko switchera stavimo dva ista para zvučnika,tako da se trenutno prebacuju s jednog na drugi bez stanke. Prije toga oba smijem malo bolje poslušati! Ja dolazim u Zg. i ako izgubim plaćam komletnu protuvrijednost troškova puta i večeru,a ako izgubim plaćaš ti.Eto toliko,ako si spreman javi..
tomi-zg
Registered User
Registered User
Posts: 113
Joined: Mon Nov 29, 2010 4:36 pm
Location: Zagreb

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by tomi-zg »

bamboklaat wrote: Ja dolazim u Zg. i ako izgubim plaćam komletnu protuvrijednost troškova puta i večeru,a ako izgubim plaćaš ti.Eto toliko,ako si spreman javi..
nis od pobjede:)

ja bi htio to gledat, i bilo bi dobro napravit stanku od jedne minute između puštanja pjesme...slušaš 4 puta istu pjesmu, stress odredi po svom 2 puta jedne kablove, 2 puta druge

baš me zanima:)
polo9n3
Registered User
Registered User
Posts: 521
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:21 pm
Location: samobor

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by polo9n3 »

a issss kablovi  :lol:

hebem mu ako oscilodkop nevidi razliku između 50 i 5000kn onda neznam na koju foru uho čuje... a da ne spomenem interkonekcije sa ultra svilom sa đempera gandia u ranoj mladosti... XD ili kabel za napajanje od 1000eura s kojom su se ljudi preporodili a po kući nemaju ni pol kvadrata do utičnice i usput kablovi prođu kraj tri vešmarine...
www.oluk.hr - laminati i ukrasni stiropor :)
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by Nick »

Na jeftinom sistemu vrhunski kabeli slabo pomažu. Tek vrhunski sistem može pružiti nešto, što će kabel zbog svoje kvalitete prenijeti do zvučnika u toj istoj vjernoj reprodukciji.

Kao kad HD sliku gledaš na monitoru 800*600. I pritom vidiš sliku, ali ne vidiš njene prave vrijednosti velike rezolucije i detalja.
Tako i vrhunski kabel pravi velike razlike tek kad se nalazi u takvom okruženju
lemans1000
Registered User
Registered User
Posts: 341
Joined: Tue Sep 07, 2010 10:51 am

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by lemans1000 »

Negdje davno sam pročitao, ne mogu sada to pronaći, koliko svakom godinom ljudsko uho gubi na slušnosti....Vrlo zanimljiv podatak.

Ali uzmite da isti zvučnik s istim kablovima i istim pojačalom ne svira isto u svakoj sobi....Mislim...ima tu 100 caka koje utjeću na zvuk, zato se i ne zamaram nekim teškim formulama i tome slično.

Ovo što bamboklaat nudi, zvuči i više nego interesantno, dapače, zanimljivo.
Nije bogat onaj koji puno ima već onaj kojem malo treba.
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by bamboklaat »

Ne pišem napamet,i ne radim c/p tuđih iskustava! Uvjerio sam se da u gornjoj klasi hi-fi-ja pa dalje kablovi imaju itekako bitan učinak.Vrlo bitno je napomenuti da cijeli sistem treba uskladiti tako da se sve karike u lancu što je moguće bolje uklope.Koliko god nekome to zvučalo glupo ili ne znam kako,od cd player-a-a,interkonekta,pojačala zvučničkog kabela pa zvučnika bi trebalo biti jednako kvalitetno (u zvučnom smislu)...Nije nužno da sve komponente budu "skupe",zato jer ima dosta primjera gdje niskobuđetna komponenta zvuči pono bolje od neke višestruko skuplje. Recimo jedno iskustvo sa sistemom u kojem je cd player Anthem cd1(nikad neću prežaliti što sam ga prodao :( ) pojačalo Gryphon tabu 80, interkonekt G&BL reference,zvučnički Qed Qudos a zvučnici tannoy m2  :haaa: Tannoy m2 http://www.audioreview.com/cat/speakers/floorstanding-speakers/tannoy/mercury-m2/prd_121074_1594crx.aspx
Ti zvučnici u toj kombinaciji su radili živahnije i autoritativnije od Monitor Audio studio 20 se!?! Bilo je i drugih (zvučno)lošijih kombinacija sa višestruko skupljim kablovima itd. Svaka komponenta u sistemu je imala nekog smisla,i sve se valjda nekako poklopilo... Inače je po mom mišljenju ova rasprava nepotrebna,jer je ta priča s kablovima već prožvakana i svatko pametan će prihvatiti soluciju da je cijena od 70-80kn po metru limit za zvučničke kablove a 100kn limit za interkonekt(bulk- cijena bez konektora)
Last edited by bamboklaat on Thu Feb 28, 2013 11:21 am, edited 1 time in total.
black coffe
Newbie
Newbie
Posts: 48
Joined: Mon Apr 23, 2012 11:52 am
Location: V.G.

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by black coffe »

Idemo malo ovak  ;D .Dojdem ja na gablec , naručim bažulj . Konobar donese ja probam i velim nije slano,ljuto još mi nekaj fali. Konobar se ispriča , ode u kujnu ... vrne se za minutu i veli : Kuhar je rekel da je "osciloskop" za bažulj rekel da je bažulj "linearan". ...  >:( :D
User avatar
jurki
Registered user
Registered user
Posts: 983
Joined: Sun Oct 21, 2007 2:28 pm
Location: Zaprešić

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by jurki »

bamboklaat wrote:
jiva wrote: lemans nije čuo razliku u zvuku tak da možete vi citirati audiofil gurue sa neta koliko hočete :-*
možda, ali možda su takve stvari čujne u sistemima za kojim slinimo, a koštaju ohohoho :respect:
A ne znam tko može čuti razliku,ali eto kad se već radi bolje je napraviti što preciznije!??!
Nick wrote: To su stvari koje su "vidljive" ponajviše elektroničkom mjernom opremom te dokazano postoje.
Mjerna oprema nekad toliko zasere stvar da je to poezija  ;) Ono sve linearno do boli,a zvuči dosadno ko iz kante...
Po mom mišljenju je mjerni instrument pouzdaniji mjerilo od subjektivnog doživljaja pojedinca.

Zar nije bit visokokvalitetne reprodukcije da reproducira vjerno, odnosno što sličnije originalu (linerno)?
"I think vintage audio is a waste of money and can't even match the sound of todays midfi"
www.zaphaudio.com
User avatar
Nick
Registered User
Registered User
Posts: 3342
Joined: Wed Jun 25, 2008 5:47 pm
Location: Zagreb

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by Nick »

Slažem se na je vjerna reprodukcija temeljna želja.
Samo se moram itekako složiti s Bambom kad kaže da su "linearno" uštelane kutije uglavnom beživotno/dosadno zvučeće.
Isto tako sam i u autu odustao od linearne krivulje jer mi se taj zvuk nije sviđao. A na Emmu ne planiram
bamboklaat
Registered User
Registered User
Posts: 4942
Joined: Wed Mar 05, 2008 11:13 pm
Location: Rijeka-Sušak

Odg: Visaton Boxschule - samogradnja

Post by bamboklaat »

E pa jurki ne slažemo se i gotovo....ti gledaj u ravnu crtu,a ja ću guštat na rupi od 500hz :)
Post Reply

Return to “Samogradnja”