Motalica za zavojnice

Post Reply
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

Motalica za zavojnice

Post by Schultz »

Moram napraviti/nabaviti/kupiti motalicu za zavojnice....

Da li netko ima kakvih ideja di/što/kako......?

Svaka pomoć je dobrodošla.

Ne treba mi motalica za transformatore ili motore za tanku žicu nego motalica za 1 mm2 i na ruku.... Ako ima kakav mjenjač dobro ako nema isto dobro....

Ajmo nekakve ideje i slike i slično.....


:thumbup:
Malvazijski tigar
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Motalica za zavojnice

Post by Zeljko_M »

Jednostavno, samo trebas napraviti manji karambol :lol:
Nabavi jedno el sjedalo iz auta. U nutra imas sav mehanizam za takav stroj. Jos od kilometar sata napravis brojalicu.
Jos treba napraviti kocnicu da ti zica bude nategnuta....
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
User avatar
KAMENi
Registered User
Registered User
Posts: 1912
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:19 pm
Location: Velika Gorica

Motalica za zavojnice

Post by KAMENi »

trebao bi ti neki motor koji bi se polako okretao, i po potrebi u kontra smjeru
(recimo od brisaca, kakvi se i za odojke koriste :vamp:)

treba gore na osovini biti nekakav mehanizam da primi materijal oko kojeg motas zicu.
trebao bi ti i koji zatezac tako da sve to lijepo izgleda i funkcionira
It's not about how fast you drive.
It's about how you drive fast!
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

Motalica za zavojnice

Post by Schultz »

Hebate sad sam se sjetio....

Imam od stare alfinjare tricettri kvadrifoljo oro brisače od farova..........
Možda bi njih mogao kako upregnuti.... Zeljko, svaka ti dala.....kruha i salame. :D:D:D:D
Malvazijski tigar
Zeljko_M
Registered User
Registered User
Posts: 2725
Joined: Thu Sep 21, 2006 2:43 pm
Location: Rijeka

Motalica za zavojnice

Post by Zeljko_M »

Ma da mi da kruha i pastete sam zadovoljan!
Heroji nisu umrli, to je samo zabluda,
oni zive vjecno u gradu palih andjela!
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Motalica za zavojnice

Post by ToMMeK »

kod motanja zavojnica potreban ti je kak spada motor, vece snage, kojem mozes regulirati vrtnju, potrebni su ti napezaci zavojnica zica, naravno pomak da stroj sam preskoci preko zice i pocne se vracati nazad... ako hoces napraviti nesto kako spada treba ti malo poveca investicija... ovo sve ostalo je zakurac... imas neki stroj na kobrinoj stranici, sam neznam kak ide stranica vise...
Last edited by ToMMeK on Wed Jan 23, 2008 12:26 am, edited 1 time in total.
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
tomo77
Registered User
Registered User
Posts: 1168
Joined: Mon May 28, 2007 10:38 pm
Location: Zagreb

Motalica za zavojnice

Post by tomo77 »

Motali smo ja i šogi prije na improviziranom stroju napravljenom od starog motora za brisače sa yuga i osovine otprilike ovakve:

Image

Znači treba biti potokarena tak da je na jednom djelu malo deblja i to koliko hoćeš da ti bude široka špula. Na osovini lijevo i desno od tog debljeg djela je narezan navoj (nije mi se dalo sve crtat) na koji zašarafiš maticu koja drži te pločice.. Jedna strana je mislim čak bila i fiksna. Neznam kolko se kuži iz ove skice..
Nemrem se samo sjetit kak je bio prijenos složen, al ćeš vidjet kolko će se motor brzo okretat i da li ti je prebrzo ak spojiš direktno.
Uglavnom prekidač u lijevu ruku, žicu u desnu, nategneš kolko ide i peri.
E da, između svakog reda žice išlo je malo ljepila da se špula ne raspadne kad ju skineš sa osovine.
Uglavnom, nije neki profesionalizam, ali je itekako služilo svrsi
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

Motalica za zavojnice

Post by Schultz »

Hmmm, neka nitko ne misli da ih nisam namotao preko nekoliko.....

Malo me je naješkao brzi vrag sa onim instrumentom koji sam otišao kupiti pa bi sada malo opet motao....:D

Ovo što tomo predlaže nije loše ali ne može se mijenjati unutarnji fi zavojnice. Puno je jednostavnije imati osovinu i onda ubacivati umetke unutra sa razlićitim promjerom jer se nakon što je zavojnica gotova izvadi sve skupa sa osovine bez straha da će se zavojnica raspasti. Ako se stavlja previše ljepila ponda se zaljepi sve skupa zajedno.......:D

Ma izmisliti ću nešto na ruku......
Malvazijski tigar
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Motalica za zavojnice

Post by ToMMeK »

http://pocetnici.tripod.com/pocetnici/zvucnici/1motanj_zav.htm

imas sve opisano, sliku... mozda ti stranica pomogne i u nekim drugim projektima...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
sonny
Registered User
Registered User
Posts: 3615
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:30 pm
Location: Rijeka/Gorsky kotar
Contact:

Motalica za zavojnice

Post by sonny »

Ne, ne niste skužili....
Priča ide ovako....
Schultz je motao zavojnic davno prije mene, čak je imao i neku motalicu....
Ja sam zavojnice motao/motam uvijek na ruke..... Kao nosač mi služi traka alu lima smotana u određeni promjer.... Kada završim motanje, izvadim traku iz središta zavojnice, tako da mi se ista ne raspadne...... Bočne strane su izrađene od dva komada šperploče i stegnute M4 vijkom sa krilnim maticama....
Do sada sam namotao nekoliko desetaka zavojnica, pretežno žicom 0,8 mm ( hebiga te imam cijeli kolut ) i žicom promjera 1,2 mm..... Pošto smo kupili instrumente i imamo mogućnost mjerenja induktiviteta, neki dan sam izmjerio dvije zavojnice koje sam motao za posljednje izrađene pasivne skretnice u autu.... Te stoje sa strane jer ih nisam iskoristio.... Jedna zavojnica ima induktivitet 0,147 mH, a druga 0,145 mH.... Mislim da sam poprilično precizan.... Koliki je trebao biti željeni induktivitet, nemam pojma jer nisam napisao na zavojnice iz razloga što mi ne trebaju..... Pišem ovaj uvod iz razloga da ne mislite da ne znamo kako se motaju zavojnice..... :vamp:
Međutim, za nekakvo ozbiljnije motanje većeg broja namotaja treba napraviti nekakvu motalicu..... Nikakva kupovina gotovih ( barem sa moje strane ) ne dolazi u obzir..... Ideja je da se napravi nekakvo postolje ( teško ), sa čije će jedne bočne strane biti montirani zupčanici i nekakav pogon te na gornjoj strani osovina u ležaju na koju će se montirati i stezati kalemi raznih promjera/širina.... Mislim da je Schultz tražio pomoć u smislu idejnih rješenja, ne u potrazi za osnovama motanja..... Prekidač za uključivanje pogona mora biti izveden u stilu pedale sa prekidačem koji će se aktivirati nogom.... Jer kalem sa žicom ide između nogu..... Ruke moraju biti slobodne...... Ne traba izrađivati mehanizam za automatski pomak na slijedeći red, jer se to kod ovih promjera žice jednostavno napravi ručno... Kočnica je obavezna.....
Motor od brisača je OK rješenje jer već ima inegrirani reduktor.... Čak mislim da u tom slučaju nije potrebno ugrađivati kočnicu, jer je kod pužnog prijenosa reduktora gotovo nemoguće okrenuti izlaznu osovinu dok motor ne radi.....
Image
ToMMeK
Registered User
Registered User
Posts: 2013
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 pm
Location: Zagreb/Dubrava

Motalica za zavojnice

Post by ToMMeK »

ako hoces poslikam ti svoju motalicu kak izgleda pa probajte si tako sta iskombinirati... za pedalu ti mogu pogledat mozda imam jednu viska... imam sve djelove viska ali su mi potrebni za popravke na mom stroju...
OTKUP ISPRAVNIH I NEISPRAVNIH LAPTOPA... I PRODAJA 099 564 30 65
User avatar
Schultz
Registered User
Registered User
Posts: 2479
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:20 pm
Location: Sušak, Rijeka
Contact:

Motalica za zavojnice

Post by Schultz »

Ma ideja mi treba, kao što sonny reče.....

Imam nešto u glavi a što se tiče materijala nema problema...

Nabavim nožnu sklopku telemecanique kao demo opremu...:D:D:D:D
Malvazijski tigar
Post Reply

Return to “Samogradnja”