zvuk preko utičnice ??

Za sva ostala pitanja vezana uz Home HIFI
Post Reply
senon
Newbie
Newbie
Posts: 20
Joined: Thu Feb 28, 2013 10:15 pm
Location: Dugo Selo

zvuk preko utičnice ??

Post by senon »

Naime ,nemogu razjasniti ovo ,,kažu mi neki ljudi da su kada je bio rat i nije bilo struje ...izmedju kuca razgovarali tako da su uštekali zvučnik drito u utičnicu i preko njega primali i slali zvuk ..ako su dvije kuce u nizu jedna do druge na istom vodu tako su komunicirali..jel mi moze tko malo pojasnit kako točno to funkcionira ??
User avatar
BOKY
Registered user
Registered user
Posts: 893
Joined: Thu Apr 23, 2009 5:08 pm
Location: Rijeka
Contact:

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by BOKY »

Prvi put cujemo za ovo al mozda imam logicno objasnjenje... Inducirani napon je posljedica gibanja zavojnice unutar magnetskog polja (primjer zvucnik)... Taj napon (signal) dolazi instalacijom do druge kuce i zvucnik ga reproducira. Mozda sam napisao glupost al nek netko ispravi ako grijesim...
dB team:AK Omišalj
Team Broken Windshield

Neprovjereno - smiješne vijesti
senon
Newbie
Newbie
Posts: 20
Joined: Thu Feb 28, 2013 10:15 pm
Location: Dugo Selo

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by senon »

ne znam ni ja to nikak objasnit nit si to dočarat..uglavnom tako pricaju da su za vrijeme rata komunicirali preko toga..da ne znaju ni oni objasnit kak je to radilo al eto radilo je ...pa me bas zanima ..htio sam to i isprobat ali posto zivim u zgradi morao bi srusit trafostanicu da to isprobam :D
TIGAR
Registered User
Registered User
Posts: 401
Joined: Tue Apr 07, 2009 6:53 pm
Location: Koprivnica

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by TIGAR »

ili mozda ne
treba uzeti produzni kabal razmotat ga max i staviti zvucnik na jednu stranu i drugu i isprobati
laka mu zemlja
mocart
Registered User
Registered User
Posts: 2399
Joined: Sun Jun 04, 2006 6:05 pm
Location: Požega

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by mocart »

stavi obični trafo koji skida 220v na, lupam, 3v pa spoji neki obični zvučnik. Osim tih 50hz čuje se svakakvog noise-a, tipa kad komšija radi s bušilicom ::)
Last edited by mocart on Fri Mar 29, 2013 2:30 pm, edited 1 time in total.
__̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l̡̡̡̡
User avatar
BOKY
Registered user
Registered user
Posts: 893
Joined: Thu Apr 23, 2009 5:08 pm
Location: Rijeka
Contact:

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by BOKY »

TIGAR wrote: ili mozda ne
treba uzeti produzni kabal razmotat ga max i staviti zvucnik na jednu stranu i drugu i isprobati
Trebalo bi probat  :)
dB team:AK Omišalj
Team Broken Windshield

Neprovjereno - smiješne vijesti
XXX-Man
Newbie
Newbie
Posts: 56
Joined: Sun Jul 29, 2012 9:47 pm
Location: Zagreb

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by XXX-Man »

U teoriji je to moguće jer je građa zvučnika i mikrofona vrlo slična, BOKY je objasnio i kako funkcionira - indukcija...

U principu ista stvar kao što se električni motor može koristit kao generator i obrnuto (ako zanemarimo to što je efikasnost nikakva)

Čak je mogće i preko 220V razgovarat:
http://www.elektronika.ba/forum/uploadz ... ko220v.rar
Last edited by XXX-Man on Fri Mar 29, 2013 3:04 pm, edited 1 time in total.
senon
Newbie
Newbie
Posts: 20
Joined: Thu Feb 28, 2013 10:15 pm
Location: Dugo Selo

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by senon »

XXX-Man wrote: U teoriji je to moguće jer je građa zvučnika i mikrofona vrlo slična, BOKY je objasnio i kako funkcionira - indukcija...

U principu ista stvar kao što se električni motor može koristit kao generator i obrnuto (ako zanemarimo to što je efikasnost nikakva)

Čak je mogće i preko 220V razgovarat:
www.elektronika.ba/forum/uploadz/1171680986_audiopreko220v.rar
mislim da necu pokusavat jer to moze svakak zavrsit :D ali eto,zanimljivo znati :)
XXX-Man
Newbie
Newbie
Posts: 56
Joined: Sun Jul 29, 2012 9:47 pm
Location: Zagreb

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by XXX-Man »

Nebi ni ja probavao, a električar sam :)
Ali izgleda da je moguće...
User avatar
terrordrome
Registered User
Registered User
Posts: 9157
Joined: Thu Dec 28, 2006 10:40 pm
Location: Rijeka

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by terrordrome »

U teoriji moguće al u praksi baš i ne, premali napon je induciran na prvom zvučniku i kao takav neće moć pokrenut membranu da bi bila dovoljno glasna na drugom zvučniku. Pa probajte si uzet 2 zvučnika (imate ih doma) i spojite ih nekim običnim kabelom u 2 odvojene sobe, zatvorite vrata i pričajte. :)
XXX-Man
Newbie
Newbie
Posts: 56
Joined: Sun Jul 29, 2012 9:47 pm
Location: Zagreb

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by XXX-Man »

U praksi ne vjerujem da bi radilo, pogotovo onako kako je navedeno u prvom postu...
Možda na metar kabla, al bi se jedan morao derat ko kreten dok drugi nabije zvučnik na uho :D i imat dobru zvučnu izolaciju između da se ne čuju bez toga :lol:
SoundLunatic
Registered User
Registered User
Posts: 1427
Joined: Wed Nov 15, 2006 2:30 pm
Location: Travnik - BiH

Odg: zvuk preko utičnice ??

Post by SoundLunatic »

Vidis, istu stvar je i meni jedan stariji cica nedavno pricao, da su tako sa dva zvucnika iz tranzistora pricali iz kuce u kucu, za vrijeme rata i nije bilo struje, nije bas da sam mu povjerovao, ali svasta je moguce.
Post Reply

Return to “Ostalo”