Sanyo SX330BW - problem sa ovjesom

Za sva ostala pitanja vezana uz Home HIFI
Post Reply
Vido
Registered User
Registered User
Posts: 181
Joined: Tue Aug 28, 2007 6:52 pm
Location: Pula/Zagreb, Hrvatska

Sanyo SX330BW - problem sa ovjesom

Post by Vido »

Imam jednu malu situaciju kod sebe pa mi treba pomoć :)

Rođak mi je neki dan dao svoju staru Sanyo liniju jer mu ne treba, a ja eto volim te stvari pa uzimam sve šta mi se da. Ugl, linija je model DCX 49 (kazetofon, EQ/pojačalo, tuner i gramofon, sve zajedno spojeno) i uz nju mi je dao dva zvučnika Sanyo SX 330 BW. Isprobao sam liniju, neispravan je jedan kanal ali to ću otvoriti pa viditi u ćemu bi mogao biti problem, možda samo spoj sa terminalima.
Zvučnici su ispravni i sviraju ali ja volim zaviriti unutra te sam otvorio jednu kutiju i hop, šta vidim, istrunuo ovjes na bas driveru. Baš se guma pretvorila u neke mrvice i sav je mekan i čudan na dodir ovjes.

Zvučnik je dakle 50W, 3-way, 8 oma.
Kutija je BR tipa sa malim 35mm bass reflex portom (bez cijevi). Unutranji volumen je cca 12l i BassBox kaže da je tunirana na cca 55Hz.

Mjenjati ovjes na tvom driveru se vjerojatno ne isplati ni malo pa sam mislio rađe uzeti neki zamjenski driver, dimenzije tog drivera su od ruba do ruba 20cm, od ruba do ruba ovjesa 18.x cm i ima 4 rupe za vijke (iznutra se ugrađuju zvučnici, mrežica je fiksna.
Znaći to je neki kvazi 8" driver.

Malo sam gledao po netu i naišao sam na Monacor SP-202PA (http://www.monacor.de/typo3/index.php?id=75&L=1&act=&act_sub=&artid=84&spr=EN&typ=u). Košta 114kn (komad valjda, u Chipoteci). Po dimenzijama odgovara, po impedanciji odgovara (i ovaj je 8 oma), sve se čini ok.
Zanima me ima li tko kakva iskustva sa tim driveriom, kako bi on radio u ovoj kutiji te ima li koji driver da bi bio bolji od toga ali da nije skup. Ako netko ima nekakvo iskustvo što se kvalitete, glasnoće i dubine tiće nek napiše.
Isplati li mi se uopće stavljati zamjenske drivere?
Moja web stranica: http://vidosprojects.freei.me/
DIY zvučnici i sl. :)
sonny
Registered User
Registered User
Posts: 3615
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:30 pm
Location: Rijeka/Gorsky kotar
Contact:

Odg: Sanyo SX330BW - problem sa ovjesom

Post by sonny »

Jel' ti se isplati uložiti cca 250 kn u sistem gdje je visokotonac definitivno najslabija karika ? Mislim da je isplativije u tom slučaju kupiti Tesla kutijice koje Brucci prodaje na forumu....  Koje BTW, ii u originalu sviraju fantastično za te nofce..... Osim ako ne želiš učiti, pa zato popravak/modifikacija Sanyo kutija....
Image
Vido
Registered User
Registered User
Posts: 181
Joined: Tue Aug 28, 2007 6:52 pm
Location: Pula/Zagreb, Hrvatska

Odg: Sanyo SX330BW - problem sa ovjesom

Post by Vido »

Hmmm, zar nije ipak srednjetonac ovdje najslabija karika? xD

No ugl, imam ja već 4 zvučnika koje koristim ovako za muziku, filmove, igre i oni su mi super. Od ovih ni ne očekujem neku kvalitetu, u biti nije me briga za kvalitetu, mislio sam ih koristiti povremeno za neku fešticu i tako. Pošto bi to trebale biti kao 20ke unutra onda bih očekivao malo glasniji i dublji zvuk od ovih koje već imam (a i jači su, 50W naspram ovih 30-40ak). Isprobao sam ove još dok ih nisam otvorio, nije baš da su tihi, samo eto basovi su sjebani, da je udarila neka duža i dublja dionica mislim da bi se membrana istrgla od ovjesa.


E sad, isplati li se, to ovisi o ovom Moancoru, ako je to dobar zvučnik i ako bi odradio ono što očekujem od njega (glasan u ovoj kutiji) onda mislim da da pošto neku posebnu kvalitetu eto ni ne gledam u ovom slučaju, a koliko sam vidio viskokotonac i srednjetonac su sasvim ispravni i dosta glasni i mislim da mogu istrpiti tih 50W. Ako sam u krivu onda ok, nije toliko isplativo :)

Meni su ovi zvučnici uletili onako nenadanao, tako da kupovina novih mi definitivno ne dolazi u obzir (mislim, prošlo bi 20min prije nego bi ih stara kor prozor bacila jer mi je puna soba zvučnika xD).


EDIT, nije kutija oko 12l nego oko 20l
Last edited by Vido on Mon Jun 14, 2010 12:45 pm, edited 1 time in total.
Moja web stranica: http://vidosprojects.freei.me/
DIY zvučnici i sl. :)
sonny
Registered User
Registered User
Posts: 3615
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:30 pm
Location: Rijeka/Gorsky kotar
Contact:

Odg: Sanyo SX330BW - problem sa ovjesom

Post by sonny »

Ma dobro, nije ni srednjotonac cvijeće, ali ovakvi visokotonci kakve imaš u kutijama ne sviraju valjda ništa preko 8 kHz.... Ja još čujem toliko visoko, pa mi definitivno ne valjaju.... Jasno mi je da od takvih zvučnika ne očekuješ spektakularan zvuk i za to za što si ih namijenio, definitivno jesu.... Ja bih, recimo tih 250 kn utrošio na kupovinu nekih MKT ili MKP kondenzatora, pogotovo ako imaš viška zvučnika ( od kojih će se par sigurno naći za fešticu )... A od kondenzatora ćeš danas/sutra imati više koristi pri izgradnji nekih "ozbiljnijih" zvučnika....
Image
Vido
Registered User
Registered User
Posts: 181
Joined: Tue Aug 28, 2007 6:52 pm
Location: Pula/Zagreb, Hrvatska

Odg: Sanyo SX330BW - problem sa ovjesom

Post by Vido »

Moja web stranica: http://vidosprojects.freei.me/
DIY zvučnici i sl. :)
Post Reply

Return to “Ostalo”