Sanyo gramofon

Pitanja, preporuke, pokude, odgovori u vezi istih...
Post Reply
User avatar
sinalko
Posts: 16
Joined: Sun Feb 19, 2012 3:52 pm
Location: Osijek

Sanyo gramofon

Post by sinalko »

Evo imam par pitanja u vezi Sanyo TP 1030UM gramofona.
Opčenito sam noob što se tiče gramofona, zanima me zna li netko malo više o tom modelu, godina, vrijednost.
Gdje nabaviti iglu ST 10J kod nas ili da tražim po ebayu? Poslao sam nekoj firmi iz RI upit emailom, pa čekam odgovor.
Kako uštimati ručicu, ima neke utege podesive, kako znati kada najbolje prijanja na ploču da pri tome ne trpi igla, ploča itd.

:D
sonny
Registered User
Registered User
Posts: 3615
Joined: Fri Feb 10, 2006 4:30 pm
Location: Rijeka/Gorsky kotar
Contact:

Odg: Sanyo gramofon

Post by sonny »

Imam neki Sanyo gramofon, ne znam je li isti, ali najčešće imaš 2 utega...
Onaj na samom kraju ručice - na suprotnom kraju od zvučnice - služi za podešavanje gazne sile igle na ploču... Ta sila je određena tipom zvučnice i igle i dana je u preporukama od strane proizvođača....
Drugi uteg je za tzv. antiskating... Zbog samog oblika ručice, kako se igla približava centru ploče, raste sila koja "vuče" istu prema centru... Pojednostavljeno... To dovodi do izobličenja u zvuku ili nebalansiranosti lijevog i desnog kanala i do bržeg trošenja vinila i igle na jednoj strani... Taj mali uteg za antiskating služi da poništiš tu silu koja djeluje na iglu...
Kako se podešava ?
Postoje specijalne vage za gaznu silu, specijalne ploče bez brazda na koju spustiš iglu i podešavaš antiskating dok igla ne ostane na onom mjestu gdje si je spustio, bez tendencije bježanja prema centru... Ili jednostavno, ako ti je gramofon zanimljiv i imaš dosta vinila, odneseš nekome da ti to podesi... Nakon što naravno odabereš i ugradiš zvučnicu...
Ja ne bih forsirao kupovinu originalne zvučnice...
Radije bih pogledao nešto iz novije produkcije...
Mislim da nema zapreke da takvu ne postaviš na svoju ručicu...
Pogledaj nešto iz Grado produkcije :

http://www.gradolabs.com/

http://www.audiocentar.hr/grado/

Nedavno je ziki tu na forumu prodavao polovnu za malo novaca...
Vjerojatno će zvučnica koštati više nego što vrijedi gramofon, ali tako ti je to :)
Provjeri samo koji je zvučnica tip... MM ili MC... Odnosno da li ti phono pretpojačalo ima mogućnost spajanja jednog ili drugog tipa... MM imaju skoro svi, MC može biti problem...
Gramofon kao gramofon vjerojatno ne vrijedi puno, vjerojatno će i trebati refresh u obliku zamjene elektrolita i čišćenja potenciometara za regulaciju brzine... Možda i ugradnje chinch konektora na šasiju jer je izlaz iz gramofona obično DIN konektor na komadu kabela... Ako ti se gram svidi, ne vidim razloga da ga ne tweakaš na kvalitetniji način... Recimo izradom novog masivnijeg kućišta...
Eto, ukratko :D
Image
User avatar
sinalko
Posts: 16
Joined: Sun Feb 19, 2012 3:52 pm
Location: Osijek

Odg: Sanyo gramofon

Post by sinalko »

Hvala puno na odgovorima, da skužio sam malo te utege.  :respect:

Iskreno ne ulaže mi se nešta pretjerano u taj gramofon, jer slažem technics komponente pa mi se baš i ne uklapa  :)

Vjerovatno će na prodaju, ali bih prvo stavio novu iglu da isprobam da li je uopće ispravan, motori rade, tanjur se vrti, ručica odrađuje svoje.

Iz njega izlaze chnich kablovi sa zajedničkom masom, vjerovatno je to neko izvlačio prije  :???:

Ovdje sam jedino pronašao nešta podataka

http://www.analog-forum.de/wbboard/index.php?page=Thread&postID=124903#post124903

I evo o čemu se radi

Image

Image

Image
Post Reply

Return to “HIFI komponente”