Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Sve o procesorima zvuka, equilizerima, skretnicama (aktivne / pasivne)...
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by BlackT »

reako si da se nesjme,rezovi ostaju isti
ako se otpor smanji čitav sistem trpi i jače svira. No za ovako testiranje to ne utječe ništa
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by BlackT »

ali to nema veze sa početkom teme
riječ je o rezovima. Dakle da se varimo na temu
rez je na 3.5 kHz a zvučnik svira na 200Hz
Dakle mali rez ili skretnica otišla
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by VooDoo »

ja nisam pričao o rezu., niti o strmini reza, niti bilo čemu vezano uz to nego kako bi trebao spojiti zvučnike na skretnicu - kako je sročio pitanje na početku ja sam shvatio ( a i večina drugih koji se sada prave strašno pametni, ne uključujući Sonny-a koji je pametan  ) da je spojio visokotonac direkt na HU iz čega ste se vi ostali odmah krenuli ismijavati !!

Ja sam mislio da se ne kuži pa sam mu htio pomoci i u dobroj namjeri sad sam ostao ismijan od ostalih koji se očito kuže još manje od mene pa stavljaju filmiće kojih su sami dio  :respect:

eto ja bi molio Sonny-a da mi pojasni kaj sam krivo rekao jer smatram da mi on ili Saky jedini mogu dati konkretan odgovor da nisam u zabludi više -- inače to mi je rekao gosp. Stanišić pa mislim da oni koji znaju tko je on shvačaju zašto sam to uzeo zdravo za gotovo
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by BlackT »

Nemoj te se ljutit, to je samo jedan sporazum ispao
Ovo je dobra raja na forumu nek tako i ostane  :respect:
Acika

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by Acika »

Vodoo, ismijavanje? Nije mi(nama) bilo jasno sto tocno zelis rec... Sad je :)
I visoki na hu direktno, nikako nesmije ic.. To svi znamo :) bez neke vrste elementa za rezanje frekve...
Ajmo dalje u veselom tonu... Nije do skretnice, "tupi" rezovi... To provjeris u specs-u sistema...
Old School Fool
Registered User
Registered User
Posts: 2770
Joined: Tue Sep 05, 2006 2:32 pm
Location: Čazma - Zagreb
Contact:

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by Old School Fool »

Ako se bas mora pojasnjavati - upravo o tome "uzeti zdravo za gotovo jer su drugi tako rekli" ovaj filmich i je - bilo to od Darka ili ne.


Inace,VooDoo, ne se pjeniti odmah, nitko te ne sapuna. :res:  :-*  :)
Last edited by Old School Fool on Sun Feb 12, 2012 9:01 pm, edited 1 time in total.
BlackT
Registered User
Registered User
Posts: 474
Joined: Fri Dec 17, 2010 8:54 pm
Location: ŠIROKI BRIJEG

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by BlackT »

Znači sve je ispravno i slobodno može u prodaju  :respect:
Giovanni
Registered User
Registered User
Posts: 1922
Joined: Sun Dec 10, 2006 8:20 pm
Location: ST

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by Giovanni »

Slažem se sa VooDoo-ovom teorijom da se "nešto" u sistemu mijenja ukoliko svi elementi (zvučnici) nisu spojeni na skretnicu. Nisam dovoljno stručan da bih rekao što točno, ali ovo s ukupnim otporom mi ima smisla  :respect:.

Nadalje, @ BlackT, možeš li pojasniti malo sistem spajanja, jer nisam najbolje razumio  :-\. Spojio si TW na skretnici na njegovo normalno mjesto, na ulaz skretnice je spojen izlaz radia- po tome je sve uredno spojeno, ali mi nije jasno ovih 200Hz koje spominjes  ::).
. : I'm down with VW's and flossed out Caddy's on 22's too : .
S@ki
Registered User
Registered User
Posts: 3114
Joined: Fri Feb 10, 2006 1:45 am
Location: Zagreb
Contact:

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by S@ki »

Al ga lupetate :)

Zbog same izvedbe nekog drivera on će ili neće moć odsvirati određen frekventni opseg.
Ni visokotoncu se neće ništa desiti ako se spoji na neki izvor bez skretnice, niti će se išta desiti bilo kojem drugom driveru ako je signal vrlo nizak, što nam je zapravo totano nepraktično i može služiti u neke test svrhe.
Problemi nastaju kada taj isti driver pokušate natjerati da svira "glasno".
Taman da u promatranju nekog drivera uzmemo samo veličinu membrane u obzir, svakom sa imalo soli u glavi će biti jasno da visokotonac jednostavno ne može svirati niske frekvencije dovoljno glasno da bi one bile čujne.
Lakše ćemo natjerati malo veću membranu da svira visoke frekvencije (fullrange driveri)

No uglavnom, obzirom da postoje subovi, midrange zvučnici ovakvi i onakvi želimo iz njih izvuč najbolje. Logičan zaključak je da ćemo ih koristiti u one svrhe za koje su namjenjeni.
Promatrajuć frekventnu karakteristiku nekog drivera moć ćemo zaključiti u kojem opsegu ćemo taj driver i koristiti. Ista se isporučuje sa svakim ozbiljnim (i manje ozbiljnim) driverom.

Kada se sam zvučnik radi, konstruktor određuje mjesto reza, primjerice, u 2 way zvučnicima (ili komponentnim auto sistemima) vrlo često se odabire rez između 2 i 3 kHz.
To ne znači da primjerice visokotonac neće svirati ispod 2kHz apsolutno ništa. Svirat će, ali daleko tiše, ovisno o skretnici.
Ovisno o konstrukciji skretnice ona može biti  primjerice 1, 2, 3, 4 reda, sa strminama reza 6, 12, 18, 24dB/okt.

ako uzmemo za primjer skretnice prvog reda, zapravo govorimo o kondenzatoru na visokotoncu, zavojnici na midbasu skupa spojeni paralelno na izvor signala.
Iz ovog slijedi da se apsolutno ništa neće desiti midbasu ako nema visokotonca ili obratno.
Ono što vas buni jest vjerojatno činjenica da ste negdje čuli da se nešto mjenja ako se poveća/smanji broj drivera.

Da razjasnimo, filter(skretnica), odnosno vrijednosti komponentata koje nam daju neko mjesto reza, ovise otporu samog drivera. To znači da ne možete istu skretnicu koristiti za primjerice 4 i 8 Ohmske drivere. Mislim, možete ali ste time promjenili mjesto reza.
Primjer:
Imate visokotonac 4 Ohma, želite rez na 2500 Hz i izračunali ste da vam je potreban kondenzator kapaciteta 15uF.
Nakon nekog vremena crkne visoki i mjenjate ga za 8Ohmski driver i gle čuda, više ne svira „kako treba“, odnosno vrlo vjeroajtno će srednjetonsko područje biti osjetno naglašenije.
Razlog, mjesto reza se sa 2500 Hz pomaknulo na 1250Hz i sada područje između 1250 i 2500 Hz jednakim intenzitetom sviraju (ili pokušavaju svirati) i visokotonac i midbas.

To je jedino na što trebate obratiti pažnju, MJENJANJEM OTPORA ZVUČNIKA MJENJATE REZNU FREKVENCIJU SKRETNICE, ali vas ništa ne spriječava da na neku skretnicu spojite samo jedan driver ;)

Detaljnije objašnjenje ako će biti potrebno na pismeni zahtjev :D
The quieter you become the more you are able to hear
marko_v
Registered User
Registered User
Posts: 2583
Joined: Fri Jan 15, 2010 9:00 pm
Location: BL - BiH

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by marko_v »

saki  :res:
kak' ti se samo da pisat  :RESPECT:
VooDoo
Registered User
Registered User
Posts: 1271
Joined: Sun Nov 07, 2010 2:53 pm
Location: Zagreb

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by VooDoo »

svaka čast Saki - znao sam ja da ces dati neki suvisli odgovor  :respect:

ali iz tvog odgovora opet DOBRO ili LOŠE zaključujem da sam bio u pravu -- npr u njegovom slučaju spojio je na skretnicu samo visokotonac i time snizio reznu frekvenciju same skretnice i zato mu se visokotonac i čuo na 200Hz kaj inace da je spojio i kick i visoki nebi ( bar ne toliko glasno ili uopce ) !???

dali sam u pravu ili nisam ??
Joke
Registered User
Registered User
Posts: 2062
Joined: Tue Jan 29, 2008 11:19 am
Location: Zagreb

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by Joke »

nisi.
Image
2XSWR1021+ SPL DYN D8S=152,0db

Prodajem 2 komada SPL DYN SPL-300D1A 600€
Alex1
Registered User
Registered User
Posts: 2002
Joined: Tue May 29, 2007 10:11 pm
Location: Klanjec

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by Alex1 »

nisi, skretnica za Tw nema veze sa skretnicom za mid/kick.
DYNABLASTER
Registered User
Registered User
Posts: 2505
Joined: Thu Aug 02, 2007 8:23 am
Location: NS/Footog, Cyberia

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by DYNABLASTER »

S@ki wrote: Al ga lupetate :)

Zbog same izvedbe nekog drivera on će ili neće moć odsvirati određen frekventni opseg.
Ni visokotoncu se neće ništa desiti ako se spoji na neki izvor bez skretnice, niti će se išta desiti bilo kojem drugom driveru ako je signal vrlo nizak, što nam je zapravo totano nepraktično i može služiti u neke test svrhe.
Problemi nastaju kada taj isti driver pokušate natjerati da svira "glasno".
Taman da u promatranju nekog drivera uzmemo samo veličinu membrane u obzir, svakom sa imalo soli u glavi će biti jasno da visokotonac jednostavno ne može svirati niske frekvencije dovoljno glasno da bi one bile čujne.
Lakše ćemo natjerati malo veću membranu da svira visoke frekvencije (fullrange driveri)

No uglavnom, obzirom da postoje subovi, midrange zvučnici ovakvi i onakvi želimo iz njih izvuč najbolje. Logičan zaključak je da ćemo ih koristiti u one svrhe za koje su namjenjeni.
Promatrajuć frekventnu karakteristiku nekog drivera moć ćemo zaključiti u kojem opsegu ćemo taj driver i koristiti. Ista se isporučuje sa svakim ozbiljnim (i manje ozbiljnim) driverom.

Kada se sam zvučnik radi, konstruktor određuje mjesto reza, primjerice, u 2 way zvučnicima (ili komponentnim auto sistemima) vrlo često se odabire rez između 2 i 3 kHz.
To ne znači da primjerice visokotonac neće svirati ispod 2kHz apsolutno ništa. Svirat će, ali daleko tiše, ovisno o skretnici.
Ovisno o konstrukciji skretnice ona može biti  primjerice 1, 2, 3, 4 reda, sa strminama reza 6, 12, 18, 24dB/okt.

ako uzmemo za primjer skretnice prvog reda, zapravo govorimo o kondenzatoru na visokotoncu, zavojnici na midbasu skupa spojeni paralelno na izvor signala.
Iz ovog slijedi da se apsolutno ništa neće desiti midbasu ako nema visokotonca ili obratno.
Ono što vas buni jest vjerojatno činjenica da ste negdje čuli da se nešto mjenja ako se poveća/smanji broj drivera.

Da razjasnimo, filter(skretnica), odnosno vrijednosti komponentata koje nam daju neko mjesto reza, ovise otporu samog drivera. To znači da ne možete istu skretnicu koristiti za primjerice 4 i 8 Ohmske drivere. Mislim, možete ali ste time promjenili mjesto reza.
Primjer:
Imate visokotonac 4 Ohma, želite rez na 2500 Hz i izračunali ste da vam je potreban kondenzator kapaciteta 15uF.
Nakon nekog vremena crkne visoki i mjenjate ga za 8Ohmski driver i gle čuda, više ne svira „kako treba“, odnosno vrlo vjeroajtno će srednjetonsko područje biti osjetno naglašenije.
Razlog, mjesto reza se sa 2500 Hz pomaknulo na 1250Hz i sada područje između 1250 i 2500 Hz jednakim intenzitetom sviraju (ili pokušavaju svirati) i visokotonac i midbas.

To je jedino na što trebate obratiti pažnju, MJENJANJEM OTPORA ZVUČNIKA MJENJATE REZNU FREKVENCIJU SKRETNICE, ali vas ništa ne spriječava da na neku skretnicu spojite samo jedan driver ;)

Detaljnije objašnjenje ako će biti potrebno na pismeni zahtjev :D
e ljudofi valjalo bi napraviti sticky temu best postova, da pocetnici ne moraju da citaju sad bash ceo forum od samog pocetka nastanka :lol:
Acika

Odg: Dali TW trebaju svirat na skretnici i 200Hz

Post by Acika »

Svaka cast sakiju, sad moramo skupit donacije za novu tipkovnicu, ovu je vjeravatno ubio :)  :RESPECT:
Post Reply

Return to “Procesori zvuka i skretnice”